Jednym z głównych światowych trendów na rynku spożywczym, w tym mięsnym, jest poszukiwanie najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań opakowaniowych. Zrównoważony rozwój szybko staje się integralną częścią globalnego przemysłu opakowaniowego. Wiele firm zaczęło to brać pod uwagę, szukając sposobów na zmniejszenie ilości swoich opakowań, stworzenie „cieńszej i lżejszej wersji”.
Konsumenci zawsze czekają na jakieś innowacyjne rozwiązania opakowaniowe, jednocześnie chcą, aby były one przyjazne dla środowiska. Powinno to być opakowanie łatwe w otwieraniu i użytkowaniu, które można później poddać recyklingowi.
Producenci mięsa coraz poważniej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa środowiskowego i pracują nad tym zagadnieniem w dłuższej perspektywie. W tym przypadku rozważane są dwa główne zadania:
• zminimalizować straty i uszkodzenia towarów w łańcuchu dostaw w celu utrzymania konkurencyjnych cen dla sprzedawców-dystrybutorów
• kontrolować emisję dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku emisji przemysłowych
Innowacyjne opakowanie jest skutecznym rozwiązaniem obu problemów, dodatkowo pozwala zwiększyć wydajność produkcji oraz wydłużyć termin przydatności do spożycia świeżego mięsa w sklepie.
Politycy oraz wiodące firmy wzywają do przyspieszenia wdrażania przepisów zwalczających marnotrawienie żywności. Obecnie szacuje się, że w skali Europy około jednej trzeciej żywności produkowanej do spożycia przez ludzi jest marnotrawione lub wyrzucane, co pociąga za sobą koszty gospodarcze i środowiskowe. Tym samym bezpieczeństwo ekologiczne w długiej perspektywie staje się w UE kwestią priorytetową. Janusz Wojciechowski, europejski komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wystąpił z propozycją bardziej aktywnego udziału przemysłu mięsnego w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i innym wyzwaniom środowiskowym.
Producenci wyrobów mięsnych powinni dążyć do efektywniejszego przetwarzania surowców mięsnych oraz minimalizacji marnotrawstwa żywności podczas przetwórstwa mięsa i dostarczania produktów, jak również w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W tym przypadku firmy produkcyjne będą mogły nie tylko poprawić swoją konkurencyjność na rosnącym, ryzykownym rynku, ale także w pełni dostosować się do realizacji programów zrównoważonego rozwoju, których wpływ na decyzję o zakupie produktów rośnie z dnia na dzień.
Ponadto producenci będą mogli znacznie obniżyć koszty na rynku znajdującym się pod stałą presją. Ceny mięsa pokazują silną konkurencję ze strony Brazylii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Aby pozostać konkurencyjnym rynkiem eksportowym producenci muszą zmierzyć się z wyzwaniem usprawnienia procesów produkcyjnych i zapewnienie stabilności łańcucha dostaw.
Producenci żywności muszą sprostać wymaganiom sprzedawców detalicznych i konsumentów. W tym przypadku niezbędny jest innowacyjny system pakowania, który wytworzy nowe możliwości handlowe. Takie podejście pomoże producentom zaspokoić potrzeby sprzedawców detalicznych i konsumentów w zakresie atrakcyjnych opakowań oraz spełnić wymagania dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów operacyjnych.
Mając to na uwadze włoski producent traysealerów G.Mondini S.p.A przy współpracy z Sealed Air Cryovac opracował i opatentował wysoce wyspecjalizowane maszyny do pakowania na tackach Darfresh® On Tray, które ograniczają emisję dwutlenku węgla o 20%.
Efekt „drugiej skóry” uzyskany dzięki Darfresh® On Tray uwydatnia sam zapakowany produkt. Opakowanie wygląda zachęcająco, a produkt tak zapakowany wygląda świeżo. Odpowiednie opakowanie wpływa na wizerunek marki. Atrakcyjnie opakowany produkt jest bardziej interesujący i pożądany dla sieci handlowych. Pomaga podnieść atrakcyjność sklepowych półek, przyciągać uwagę i mieć wpływ na decyzje zakupowe.
Rozwiązanie DARFRESH® ON TRAY wykorzystuje tzw. system „wasteless”, czyli docięcie folii idealnie na wymiar tacki, do której jest zgrzewana, dzięki czemu wyeliminowano powstawanie tzw. ścinków folii, co pozwoliło na zmniejszenie zużycia folii nawet o 40%.
Darfresh® On Tray to innowacyjny system pakowania, który owija opakowanie wokół produktu jak druga skóra. Ta innowacyjna technologia pozwala przyspieszyć proces pakowania o 35%, użyć 40% mniej materiału foliowego i zmniejszyć objętość opakowania o 50% w porównaniu z innymi systemami pakowania. Zmniejszenie objętości opakowań pomaga producentom znacznie obniżyć koszty wysyłki i zwiększyć przestrzeń magazynową. Dla przykładu ciężarówka może przewieźć do 14 500 kg mięsa zapakowanego w Darfresh® On Tray, podczas gdy w przypadku innych systemów pakowania ciężarówka pomieści maksymalnie 8200 kg mięsa. Tym samym dzięki innowacyjnemu opakowaniu ciężarówka może pomieścić o 44% więcej mięsa.
Ten rodzaj opakowania ma też inne zalety. Hermetyczne opakowanie z wytrzymałej folii wydłuża okres przydatności do spożycia produktu i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa żywności. Teraz produkty mogą być transportowane na większe odległości bez konieczności zmuszania sprzedawców detalicznych do ich sprzedaży w określonych ramach czasowych. Znacznie zmniejsza się również ilość marnowanej żywności wynikająca z przekłucia lub rozhermetyzowania folii.
Produkty zapakowane w atmosferze modyfikowanej (MAP) zazwyczaj wydłużają okres przydatności do spożycia o 10 dni. Tym samym możliwości eksportowe są poważnie ograniczone, ponieważ łańcuch dostaw jest dość długi, a dystrybutorzy mają znacznie mniej czasu na sprzedaż mięsa. Zwykle po 5-7 dniach muszą udzielić rabatów na towary. Używanie Darfresh® On Tray wydłuży okres przydatności do spożycia prawie dwukrotnie – do 20 dni. W ten sposób producenci będą mogli oferować sprzedawcom detalicznym produkt, który można przechowywać w lodówce sklepu przez 10 dni.
Poniżej prezentujemy argumenty, które można wykorzystać do budowania relacji z sieciami handlowymi, przywiązujące coraz większą wagę do działań dostawców na rzecz środowiska. Darfresh® On Tray pozwala na osiągnięcie wszystkich tych korzyści:
ograniczenie zużycia materiału
zwalczanie marnotrawienia żywności
wydłużony okres przydatności do spożycia
efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni transportowej
zmniejszona emisja dwutlenku węgla
G.Mondini jest uznanym na całym świecie producentem urządzeń typu traysealer, z największym doświadczeniem w dziedzinie dozowania i zgrzewania tacek wieloma technologiami.
W 1972 roku Giovanni Mondini miał wizję stworzenia rozwiązań do zamykania tacek dla lokalnych producentów mrożonych dań gotowych we Włoszech. Firma rozwijała się z każdym rokiem dzięki zaangażowaniu w jakość projektowania, najwyższe standardy inżynieryjne, innowacje i niepodlegające negocjacjom podejście do bezpieczeństwa produktów, co uczyniło ją światowym liderem wśród producentów traysealerów.
Od ponad 45 lat podchodzą do każdego projektu klienta jako podróży od pomysłu lub koncepcji do rzeczywistości produkcyjnej, a cały zespół Mondini wnosi profesjonalizm dla naszych klientów i ich klientów. Jako firma rodzinna szczycą się bliską współpracą ze wszystkimi uczestnikami projektu, zrozumieniem indywidualnych potrzeb. Kreatywność i innowacyjność w projektowaniu traysealerów to podstawowe kompetencje firmy, które zobowiązują do patrzenia na każdy projekt z wizją 360 °. Dzięki takiemu podejściu drobne szczegóły, które decydują o różnicy, są zawsze uwzględnione i poświęcone pełnej uwadze G.Mondini. Zatrudniają ponad 230 pracowników i szczycą się ponad 8 000 instalacjami na całym świecie. Roczna produkcja to 350 urządzeń.