Podejmowanie świadomych działań na rzecz ochrony naszego środowiska i planety to obowiązek każdego z nas. Ekotrend BYOC — Bring Your Own Container to jeden z wielu kroków w kierunku poprawy jakości życia na Ziemi, który przyczynia się do ograniczenia tony odpadów, m.in. plastiku. Producenci urządzeń dla branży spożywczej, tacy jak DIGI wychodzą naprzeciw trendom zero waste, wprowadzając funkcjonalność BYOC w wagach sklepowych / wagach multimedialnych.
Waga multimedialna DIGI RM-5800, którą znajdziecie w portfolio Yakudo, sprzyja zrównoważonym zakupom bez plastikowych opakowań. Waga etykietująca marki DIGI umożliwia ważenie i etykietowanie produktów za pośrednictwem pracowników sklepu, jak i samoobsługowo (waga samoobsługowa). Jak wygląda proces obsługi klienta z własnym opakowaniem? W pierwszym wypadku Klient przekazuje opakowanie pracownikowi obsługującemu wybrane stoisko z produktami na wagę. Sprzedawca wytaruje pudełko, nałoży do niego produkt i przyklei na spód opakowania etykietę wagi do zeskanowania przy kasie.
Funkcjonalność BYOC zachęca konsumentów do przynoszenia własnych pojemników, butelek, słoików, które mogą być wykorzystane podczas procesu ważenia i etykietowania produktów. Klienci będą mogli skorzystać z własnego opakowania w przypadku zakupu produktów na wagę, takich jak owoce, warzywa, sery czy wędliny.
W przypadku samoobsługowej wagi etykietującej, Klient sam waży i etykietuje produkt, a proces przebiega następująco:
1) Widok ekranu dotykowego wagi etykietującej DIGI RM-5800 przed zważeniem produktu:
OPCJA 1 - ważenie towarów bez opakowania (lub z opakowaniem nieznaczącym)
OPCJA 2 - ważenie towarów z opakowaniem sklepu, którego tara zaprogramowana jest jako ustalona wartość A odpowiadająca masie torby sklepowej małej
OPCJA 3- ważenie towarów z opakowaniem sklepu, którego tara zaprogramowana jest jako ustalona wartość B odpowiadająca masie torby sklepowej dużej
OPCJA 4 - umożliwiająca wydrukowanie etykiety z kodem kreskowym dla własnego pojemnika klienta
W zależności od wybranej OPCJI (1-3) ekran następny będzie lub nie zawierał masę tary:
Po wybraniu OPCJI klient uzyskuje możliwość wydrukowania na swój własny pojemnik etykiety z kodem kreskowym.
Po wypełnieniu swojego pojemnika towarem powinno się zeskanować wspomnianą etykietę a następnie wybrać stosowne PLU z klawiatury obrazkowej.
Na wyświetlaczu TARA kg będzie widoczna masa tego konkretnego pojemnika klienta.
Proste, prawda? Należy jednak pamiętać o paru ważnych kwestiach. Klienci są odpowiedzialni za dostarczenie czystych i odkażonych, nieporowatych pojemników, wolnych od widocznych zanieczyszczeń, tłuszczu, zapachów i plam. Polecamy pojemniki wykonane z trwałych materiałów (np. plastik, metal lub szkło), które dobrze uszczelniają i są łatwe w utrzymaniu czystości.
Większość sklepów spożywczych ma swój udział w zmniejszeniu zużycia plastiku, pobierając wyższe opłaty za plastikową torbę, zmuszając i przypominając klientom, aby następnym razem przynieśli własne pojemniki i siatki zakupowe.
Komunikacja ekoświadomości wśród Klientów.
Buduje wizerunek ekologicznego przedsiębiorstwa.
Funkcjonalność jest przyjazna dla środowiska i pomaga ograniczać odpady plastikowe w placówce handlowej.
Korzyści jest wiele więcej…. Przynoszenie i używanie pojemników wielokrotnego użytku oznacza brak jednorazowych. Brak jednorazowych oznacza mniej plastiku. Mniej plastiku oznacza mniej śmieci. Zmniejszenie ilości śmieci oznacza mniej problemów z ich utylizacją. Zmniejszenie problemów z utylizacją oznacza mniej i bardziej efektywne wykorzystanie gruntów. Efektywne zagospodarowanie terenu to więcej przestrzeni do życia. Więcej przestrzeni na życie oznacza lepsze życie i lepszą przyszłość :)
Zainteresowanie zarówno filozofią, jak i samą funkcjonalnością BYOC jest duże i jest trendem rosnącym, a to wszystko dzięki sporej świadomości konsumentów i chęcią życia według filozofii „zero waste”. Tak naprawdę każdy z nas w naszym ekosystemie z tego korzysta:
firma - oszczędzając na opakowaniach
klient - ograniczając odpady ma satysfakcję z robienia czegoś ważnego dla środowiska
środowisko zyskuje najwięcej - będzie po prostu czystsze.
Zachęcamy do bycia eko!