Rynek detektorów w Polsce jest bardzo rozwinięty, jest w czym wybierać. Wiele firm ma w swojej ofercie detektory metalu, lecz nie wszystkie rozwiązania są skuteczne i spełniają wysokie wymogi stawiane przez przedsiębiorców. Dodatkowo należy być świadomym, iż niektóre „tanie” rozwiązania nie spełniają nawet wymogów HACCP, GMP czy BRC. Urządzenia do wykrywania metali Anritsu spełniają wszystkie wymienione wymogi oraz gwarantują wysoką skuteczność w wykrywaniu zanieczyszczeń w produktach. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat detektora metalu przed jego wdrożeniem!
Detektory metalu najlepiej wdrożyć na końcowym etapie linii produkcyjnej. Sprawdzamy wtedy finalny produkt, do którego nie może się już przedostać żadne zanieczyszczenie – wtedy, kiedy jest zapakowany. W niektórych zakładach produkcyjnych stosuje się podwójną ochronę przed zanieczyszczeniami metalicznymi, mianowicie instaluje się je w newralgicznych miejscach produkcji, tam, gdzie może zaistnieć duże prawdopodobieństwo przedostania się do produktu zanieczyszczenia z urządzeń takich, jak:
maszyny mieszalnikowe
maszyny rozdrabniające etc.
Detektor metalu nie wykrywa w tym samym stopniu wszystkich metali. Zanieczyszczenia metaliczne możemy podzielić na dwie grupy:
magnetyczne
niemagnetyczne
Do metali magnetycznych możemy zaliczyć:
żelazo
nikiel
kobalt i inne.
Do metali niemagnetycznych zaliczamy:
złoto
miedź
srebro
aluminium
mosiądz
cynk
cynę
ołów
stal nierdzewną, najczęściej spotykaną w zakładach produkcyjnych.
Tak, wielkość bramki wpływa na dokładność bramki. Mylnie Klienci chcą zastosować uniwersalne wielkości bramki dla całej gamy produktów, dobierając często bramkę pod największy produkt. Niestety wykrywalność tych mniejszych produktów będzie znacznie mniejsza.
Inne czynniki, które mogą wpłynąć na dokładność detektora metalu to m.in.: orientacja produktu, zewnętrzne źródła, takie jak: telefony komórkowe, przewody zasilające, inwertery, silniki, metalowe rolki, inne detektory metalu w pobliżu, obrączki, zegarki, łańcuszki używane przez operatora urządzenia, wahania napięć itp.
Aby sprawdzić prawidłowość funkcjonowania i wykrywania metali należy przeprowadzić test używając certyfikowane próbki. Wystarczy zaaplikować taką próbkę w nasz produkt lub nakleić ją na jej powierzchni i przepuścić ją przez detektor metali. W przypadku, kiedy zanieczyszczenie zostanie wykryte, detektor nas zaalarmuję o tym fakcie. Jeżeli zaistnieje sytuacja, że metal nie zostanie wykryty, to należy zarejestrować to wydarzenie i przymierzyć się do dostrojenia detektora. Takie testy powinno się przyprowadzać w odstępach czasowych określonych według wytycznych systemu jakości. W zależności od zakładu produkcyjnego, może to być, np. co godzinę lub co partię.
Należy pamiętać, iż najważniejszym czynnikiem wpływającym na detekcję zanieczyszczeń jest dbałość o sam stan techniczny detektora. Dla naszych Klientów wykonujemy cykliczne czyszczenie przenośnika, głowicy detektora i innych elementów, a także okresowe przeglądy detektorów w celu eliminacji niepoprawnego działania urządzeń.
Tak, czułość detektora w znaczącym stopniu zależy od rodzaju, ale i również od wielkości i orientacji produktu. Również należy wziąć pod uwagę następujące właściwości:
temperatura produktu - im chłodniejszy produkt, tym wykrywalność zanieczyszczeń metalicznych jest wyższa.
zawartość wody i odczynów solankowych w produkcie – im więcej wody, tym maleje wykrywalność.
Ważnym bodźcem jest również rodzaj opakowania. W zależności od produktu, stosuje się różnego rodzaju opakowań papierowych, z tworzyw sztucznych, a przede wszystkim z folii metalizowanych i aluminiowych, które negatywnie wpływają na wykrywanie metalu.
Detektor X-RAY za pomocą promieni rentgenowskich wykrywa szerszy wachlarz zanieczyszczeń, przede wszystkim inne ciała obce, takie jak szkło, kamienie, twarde tworzywa sztuczne, ceramikę itp. Co więcej systemy X-Ray posiadają funkcje:
kontroli kształtu produktu i jego braku
sprawdzania wagi produktu
liczenia produktów
maskowania i kontroli klipsów
wieloliniowości
Więcej informacji na temat detektorów X-RAY znajdziesz w naszym artykule, klikając w link!