Jak zapewnić najlepszą jakość i bezpieczeństwo produktu? Całościowa inspekcja łańcucha produkcyjnego w przemyśle spożywczym.

Jak zapewnić najlepszą jakość i bezpieczeństwo produktu? Całościowa inspekcja łańcucha produkcyjnego w przemyśle spożywczym.

Najważniejszym aspektem jakości w branży spożywczej jest bezpieczeństwo konsumenta. Producenci w sektorze spożywczym, którzy konsekwentnie czuwają nad jakością produktu i przestrzegają rygorystycznych norm sanitarnych i zasad HACCP (z ang. Hazard Analysis and Critical Control Points - System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli), mają większe szanse, by zdobyć serca lojalnych konsumentów i odnieść sukces ze swoją marką. Zobacz, jakie rozwiązania czekają dla branży spożywczej w kwestii całościowej inspekcji łańcucha produkcyjnego – od surowca, aż do gotowego produktu oraz jego opakowania.

Każdy z nas jest konsumentem. W dobie szeroko dostępnej wiedzy jesteśmy świadomi, co jest dla nas szkodliwe i co może zagrozić naszemu zdrowiu. Znamy też nasze prawa konsumenckie, dlatego producenci w branży spożywczej muszą wyjść naprzeciw wysokim wymaganiom swoich klientów, by móc przetrwać na rynku. Oprócz dobrego smaku, ciekawego design’u opakowania - jakość musi stanowić równoległy priorytet, by konsument sięgnął po produkt. W dzisiejszym, globalnym rynku, w którym wybór jest ogromny, kwestia jakości wyróżnia produkty, buduje markę i kształtuje zaufanie klientów.

Jednym z kluczowych narzędzi w dostarczaniu najwyższej jakości produktu jest całościowa inspekcja łańcucha produkcyjnego, która obejmuje monitorowanie i kontrolę produktu na wszystkich etapach produkcji - od surowców po gotowy produkt trafiający na półki sklepowe.

Kontrola jakości żywności za pomocą X-RAY’a

Kontrola rentgenowska wykrywa obiekty fizyczne, których nie można zidentyfikować wizualnie. W przeciwieństwie do tradycyjnych wykrywaczy metali, technologia rentgenowska w przetwórstwie spożywczym wykrywa zanieczyszczenia metaliczne nawet mniejsze niż jeden milimetr. Można również wykryć zanieczyszczenia niemetaliczne takie, jak dużej gęstości plastik, dużej gęstości guma, kości, ceramika, szkło, kamienie itp. Rentgen X-RAY może sprawdzać opakowania szklane, niemetalowe i metalowe takie, jak puszki lub produkty z klipsami. Co ważne - na wyniki kontroli nie mają wpływu temperatura, wilgotność, wibracje, zawartość soli, pole elektromagnetyczne itp.

Zakres zastosowań tej nowoczesnej technologii, która służy nie tylko do wykrywania zanieczyszczeń, stale się poszerza. Dostępne są następujące funkcje:

  • kontrola masy,

  • kontrola szczelności i braków,

  • funkcja liczenia,

  • analiza zawartości tłuszczu,

  • kontrola poziomu napełnienia i inne.

Aby dokładnie spełnić potrzeby danej produkcji, każdy sprzęt jest starannie dobierany do wymagań kontroli produktu uwzględniając czy potrzebne są następujące elementy systemu:

  • pojedyncze/podwójne źródła promieniowania,

  • widok podwójny, potrójny lub poczwórny,

  • detektory TDI solo w połączeniu z systemami wizyjnymi,

  • wykrywanie ciał obcych w systemach rurowych.

Jak wybrać odpowiedni X-RAY do kontroli żywności?

Poniżej zestawiliśmy opcje, które pozwolą dobrać odpowiednie rozwiązanie do potrzeb danej produkcji:

  • Technologia detektora TDI

    • Technologia podwójnej energii

    • Technologia AI (sztucznej inteligencji) m.in. rozpoznawanie kształtu

    • Okno generatora w wykonaniu berylowym

  • Technologia wielowiązkowa

  • Klasa ochrony do IP69K

    • rozwiązania do kontroli szkła w szkle

    • rozwiązania dla dużych kartonów i worków

    • wirtualne ważenie i analiza tłuszczu

    • pełen zakres funkcji maskujących

    • przyszłościowa gama maszyn

Jak wygląda całościowa inspekcja łańcucha produkcyjnego w przemyśle spożywczym?

Inspekcja surowców

W pierwszym etapie łańcucha produkcyjnego inspekcja koncentruje się na surowcach, z których wytwarzany jest produkt końcowy. Składniki spożywcze takie, jak warzywa, owoce, mięso czy produkty mleczne powinny spełniać ściśle określone normy jakości i bezpieczeństwa.

Inspekcja produktu przed zapakowaniem

Kolejnym, kluczowym etapem inspekcji jest kontrola gotowego produktu przed jego pakowaniem. Na tym etapie można odrzucić produkty niekompletne, które mają wadę np. kształtu, koloru etc. Współczesne rentgeny X-RAY umożliwiają bieżącą kontrolę procesów i szybką reakcję na ewentualne nieprawidłowości.

Inspekcja zapakowanego produktu (inspekcja etykiety)

Kiedy produkcja wypuszcza gotowy produkt, przechodzi on przez etap pakowania (oraz ewentualnego etykietowania). Inspekcja rentgenem X-RAY w tym przypadku ma za zadanie skontrolowanie opakowania - czy są nienaruszone i czy właściwie zabezpieczają produkt przed czynnikami zewnętrznymi. Kontrola X-RAYem może również wskazać nieprawidłowe umieszczenie etykiety bądź brak etykiety na produkcie.

Całościowa inspekcja łańcucha produkcyjnego w branży spożywczej jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów dostępnych na rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz rygorystycznym standardom regulacyjnym, producenci mają możliwość monitorowania każdego etapu produkcji, eliminując ryzyko wad i zagrożeń dla konsumenta końcowego. Wzmacnia to zaufanie konsumentów do marek i wspomaga długoterminowy rozwój całej branży spożywczej. Jeżeli masz pytania, albo szukasz rozwiązania kontroli jakości w Twoim produkcie, zapraszamy do kontaktu:

Tomasz Karwot – Manager Sprzedaży

+48 600 305 013

tomasz.karwot@yakudo.eu