Mimo, iż technologia rentgenowska jest droższą inwestycją w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem opartym na detektorze metali, to jego właściwości są niepodważalnie skuteczniejsze w wykrywaniu zanieczyszczeń. Analiza za pomocą X-RAY’a zapewnia wysoką wartość operacyjną, poprawiając wydajność producenta, dając szereg możliwości łagodzenia skutków potencjalnego zagrożenia dla konsumentów. Jest to również zabezpieczenie przed kosztownymi skutkami błędów na produkcji, wycofaniem produktu i ewentualnymi roszczeniami konsumentów, którzy trafili na wadliwy produkt. Dowiedz się, dlaczego detekcja X-RAY zapewnia lepszą wykrywalność zanieczyszczeń!
Detektor metali, jak sugeruje nazwa, jest ograniczony do wykrywania metali żelaznych i nieżelaznych. Dzięki kontroli rentgenowskiej producenci mogą wykryć dodatkowe zanieczyszczenia, takie jak szkło, kamienie, ceramikę oraz niektóre tworzywa sztuczne dużej gęstości. Producenci, którzy przetwarzają produkty zebrane np. z ziemi, mogą być częściej narażeni na zagrożenia, typu kamienie, szkło, dlatego dla ich działalności rekomendowane są detektory X-RAY.
Nie dość, że urządzenia X-RAY wykrywają większą liczbę rodzajów zanieczyszczeń, to promienie rentgenowskie mogą również wykryć zanieczyszczenia o mniejszym rozmiarze niż wykrywacze metali - od dwóch do czterech stopni skali wykrywalności (np. gdzie wykrywacz metalu może wykryć metal o wielkości 4 mm, wywołując alarm, to technologia rentgenowska może wykrywać i wizualizować metalowy materiał aż do rozmiaru 1 mm). Nowsze, energooszczędne maszyny XR potrafią wykryć SS o wielkości od 0,3 mm do 0,6 mm.
W momencie, kiedy urządzenie X-RAY prześwietla produkt z zanieczyszczeniem, na ekranie w skali szarości pojawia nam się obraz produktu, pokazując dokładną lokalizację zanieczyszczenia. Ta funkcja jest niezbędna, by wykryć na jakim etapie produkcji lub łańcucha dostaw zaistniał problem. Co prawda, detektory metali sygnalizują zanieczyszczenia w przypadku jego wykrycia, ale nie są w stanie ich zwizualizować ani poprawnie zlokalizować. Kontrola rentgenowska pomaga producentom żywności poprawić bezpieczeństwo, ograniczyć ryzyko i zachować zgodność z procedurami bezpieczeństwa, aby maksymalnie zniwelować zanieczyszczenia w produktach, zmniejszając szansę również na ewentualne reklamacje konsumenckie.
Produkty mrożone, półmrożone lub mokre stanowią poważne wyzwanie dla wykrywaczy metali, radykalnie wpływając na ich dokładność i niezawodność. Z drugiej strony urządzenia do kontroli rentgenowskiej zapewniają niezawodność wykrywania niezależnie od temperatury produktu, różnic wilgotności lub materiału użytego do pakowania dlatego stanowią idealny wybór dla firm z branży produktów mrożonych i mokrych.
Nowa technologia rentgenowska firmy Anritsu jest odpowiedzią na potrzeby wymagającego przemysłu przetwórstwa spożywczego. Oprócz wykrywania zanieczyszczeń, system kontroli XR75 może wykrywać wady kształtu produktu i integralności opakowania.
Współczesny detektor zanieczyszczeń X-RAY to zaawansowany technicznie generator promieniowania rentgenowskiego, zaopatrzony w czujnik zapewniający wyjątkową czułość przy niższych poziomach energii. Rezultatem jest doskonała wydajność, wydłużona żywotność cykli i obniżony rzeczywisty koszt użytkowania. Co ważne - generator promieni rentgenowskich o małej mocy zmniejsza wytwarzanie ciepła, eliminując potrzebę korzystania z systemu chłodzenia, co skutkuje redukcją zużycia energii o przeszło 30%.
Proces wdrożenia technologii kontroli rentgenowskiej jest wymagającym i złożonym wydarzeniem, ale gwarantuje niezastąpioną wartość w postaci bezpieczeństwa. Największym wyzwaniem każdego wdrożenia jest etap przygotowawczy oraz faza testów urządzeń. Ten etap pochłania najwięcej czasu i analiz, które są niezbędne do przygotowania procedur postępowania na każdą ewentualność do zastosowania przez pracowników, a także kadrę zarządzającą. Należy mieć na uwadze, że wdrażając inspekcję X-RAY na naszej linii produkcyjnej nie tylko ochronimy swoich odbiorców, ale przede wszystkich ochronimy swoją markę, wizerunek oraz reputację.