Detektor metali czy detektor rentgenowski X-RAY? Jaki jest najlepszy sposób na zwiększenie wykrywalności zanieczyszczeń?

Detektor metali czy detektor rentgenowski X-RAY? Jaki jest najlepszy sposób na zwiększenie wykrywalności zanieczyszczeń?

Firma Anritsu Infivis z Japonii to producent urządzeń do dynamicznego sprawdzania masy, inspekcji towarów za pomocą promieni rentgenowskich oraz detektorów metali. Takie rozwiązania pozwalają na bezobsługową kontrolę produktów, przy nieprzerwanym procesie produkcji. Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na pytanie - jaki jest najlepszy sposób na zwiększenie wykrywalności zanieczyszczeń - detektor X-RAY czy detektor metali?

Do czego służy detektor metali?

Detektory metali mają zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym, mięsnym, farmaceutycznym oraz wszędzie tam, gdzie niepożądana jest obecność metalu w opakowaniu. Urządzenia tego typu, rejestrując zmiany w polu elektromagnetycznym, wykrywają obecność metalu w sprawdzanym produkcie. W ofercie firmy Anritsu Infivis znaleźć można zarówno urządzenia wykrywające metal w opakowaniach z folii metalizowanej oraz transparentnej. Wieloletnie obserwacje rynku oraz stale zwiększające się wymagania Klientów skłoniły inżynierów Anritsu do stworzenia nowej, bardziej efektywnej, serii detektorów metali. Nowa seria detektorów Anritsu M6-H charakteryzuje się przede wszystkim szeroką gamą dostępnych bramek o wysokości od 45 do 425 mm oraz zoptymalizowanymi częstotliwościami pola elektromagnetycznego. Zastosowane zmiany pozwoliły osiągnąć lepszą o dwa do trzech poziomów wykrywalności od dostępnych do tej pory na rynku urządzeń. Ponadto zastosowanie nowatorskich rozwiązań w zakresie konstrukcji oraz użytych komponentów pozwoliło w znacznym stopniu obniżyć wpływ środowiska zewnętrznego na pracę urządzenia.

Bezpieczne i niezawodne detektory metali Anritsu od YAKUDO

Pierwsze testy przeprowadzone w zakładach produkcyjnych dowiodły, iż wpływ środowiska zewnętrznego na detektory serii M6-H jest o połowę mniejszy niż miało to miejsce w przypadku dostępnych do tej pory na rynku rozwiązań. Pozwala to przede wszystkim zwiększyć skuteczność wykrywalności przy jednoczesnym obniżeniu poziomu omyłkowo odrzuconych towarów niezanieczyszczonych. Warto zauważyć, że firma AIS (ANRITSU Industrial Solutions) z Japonii zapoczątkowała zastosowanie w detektorach metali bramek emitujących jednocześnie pole elektromagnetyczne o dwóch częstotliwościach.

Jak działa podwójne pole magnetyczne do kontroli produktu?

Do inspekcji, kontroli produktu, który przemieszcza się na przenośniku, detektor metalu używa jednocześnie dwóch pól magnetycznych o różnych częstotliwościach. Jeśli podczas kontroli produktu, w wyniku zanieczyszczenia kawałkiem metalu, zostanie przekroczony sygnał zakłóceń pola ponad ustawiony poziom, uruchamia się alarm i/lub pojawia się sygnał dla odrzutnika w celu usunięcia zanieczyszczonego produktu z przenośnika.

Urządzenie może być wykorzystywane do odrzucania produktów zanieczyszczonych metalem, jak również alarmować i odrzucać produkty, których sygnał zakłócenia pola jest poniżej ustalonych wartości, informując o brakującym produkcie, np. brak jednego elementu w pięcioelementowym opakowaniu. Po długoletnich badaniach dotyczących technologii wykrywania, Anritsu zaprojektowało na potrzeby przemysłu pierwszy automatycznie ustawiany algorytm i metodę detekcji za pomocą dwóch pól magnetycznych o różnych częstotliwościach. Korzystając z tych technologii, opisywany detektor metalu automatycznie ustawia najlepsze możliwe warunki dla sprawdzanego produktu i wykrywa zanieczyszczenia metalami żelaznymi i nieżelaznymi (Fe i non-Fe) – indywidualnie, z wysoką czułością. Dodatkowo, funkcja śledzenia pozwala utrzymywać stabilność pomiarów przy zmianie temperatury produktu, np. przy pomiarze produktów mrożonych.

Jakich dodatkowych opcji można jeszcze użyć w konstrukcji detektora metalu?

W detektorach metalu można zastosować odrzutniki wadliwego produktu, tzw. eliminatory bądź dyskryminatory. Stosuje się je za detektorem metalu w celu automatycznej eliminacji wadliwego produktu. Odrzutniki Anritsu można podzielić na grupy: ramienne, zapadkowe, powietrzne, spychacze oraz zaawansowane odrzutniki rozdzielające. Dodatkowo w konstrukcji detektora metalu można zastosować sygnalizatory dźwiękowe oraz optyczne. Firma Anritsu stosuje także zintegrowane systemy detektora metalu wraz z wagą dynamiczną. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów oraz zaoszczędzenie miejsca na linii produkcyjnej.

Jakie są dostępne na rynku typy wykrywaczy metali?

Detektory metali w branży spożywczej i przemysłowej możemy podzielić na trzy typy:

  • detektory z cewką współosiową

  • z cewką przeciwległą

  • z magnesem stałym

W detektorach z cewką współosiową cewki są ustawione równolegle do siebie. Pole magnetyczne jest generowane z cewki nadawczej, która znajduje się między dwiema cewkami odbiorczymi. W przypadku detektora z cewką przeciwległą cewki ustawione są przeciwlegle. Cewka nadawcza znajduje się na górze głowicy, a dwie cewki odbiorcze na dole. W obu tych przypadkach załamanie pola magnetycznego wywołane zanieczyszczeniem metalicznym powoduje wysłanie sygnału do dyskryminatora i odrzucenie zanieczyszczonego produktu. Ostatnim typem detektorów są detektory z magnesem stałym. Stacją nadawczą w tym przypadku jest magnes stały ułożony przeciwlegle do dwóch cewek odbiorczych. W tym przypadku detektory są zazwyczaj używane do wykrywania metali w produktach pakowanych w folię aluminiową. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości wykrycia zanieczyszczeń typu aluminium, mosiądz, miedź, srebro, złoto, ołów, tytan itp., które nie posiadają właściwości magnetyzacji.

Detektor metali czy X-RAY Anritsu?

Detektory metali Anritsu Infivis zapewniają Klientom najwyższą skuteczność w zakresie wykrywania metali żelaznych i nieżelaznych. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, problem bezpiecznej żywności nabrał szczególnego znaczenia a wdrażane procedury unijne wymogły na producentach zastosowanie rozwiązań, które oprócz zanieczyszczeń metalicznych wyeliminują z toku produkcyjnego zanieczyszczenia takie, jak plastik, kamienie, szkło czy gumę. Odpowiedzią Anritsu Infivis na takie wymogi są systemy kontroli rentgenowskiej X-Ray. Rozwiązanie tego typu opiera się o wykorzystanie promieni rentgenowskich generowanych przez lampę o odpowiedniej mocy, w celu prześwietlenia produktu oraz porównania z produktem wzorcowym. Podstawową zaletą takiej formy inspekcji produktów jest, przede wszystkim, dużo większa dokładność w porównaniu do wyników osiąganych przez klasyczne detektory metali oraz szeroka gama wykrywanych zanieczyszczeń. Ponadto rentgeny Anritsu Infivis posiadają liczne funkcje dodatkowe takie, jak:

  • detekcja produktów niespełniających wymogów jakościowych (połamane ciastka, batoniki bez wafla itp.)

  • detekcja braku produktu w opakowaniu (liczenie)

  • kontrola napełnienia kubków w przypadku produktów płynnych

  • kontrola poprawności zgrzewu

  • możliwość sprawdzania w jednym urządzeniu produktów z kilku linii produkcyjnych (multiliniowość)

  • funkcja maskowania (klipsy, krawędzie)

  • funkcja wykrywania pustek i przestrzeni powietrznych

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku detektorów metali tak i technologia X-Ray poddawana jest ciągłym udoskonaleniom przez inżynierów Anritsu Infivis. Zwiększono efektywność urządzeń poprzez zastosowanie nowych algorytmów, niejednokrotnie stworzonych pod ściśle określony produkt taki jak np. kubek z jogurtem, filet z kurczaka czy paczka ciastek. Dodatkowo nowa seria XR75 charakteryzuje się przede wszystkim:

• niskimi kosztami eksploatacji

• niskim zużyciem energii (lampa o mocy 100W)

• brakiem wymogu klimatyzatora

• szeroką funkcjonalnością

• łatwością obsługi

• przyjaznym interfejsem użytkownika

• łatwym, bez narzędziowym zdejmowaniem kurtyn